Šeima

Išsiblaškę darželinukai užaugę gali uždirbti mažiau

Jei mąstote kodėl jūsų atlyginimas toks mažas,verta paklausti: ar buvote neatidus darželinukas?

Remiantis 30 metų trukusiais tyrimais, vaikai, kurie buvo išsiblaškę darželinukai, vidutiniškai uždirbo mažiau nei jų atidūs grupiokai, kai sulaukė 30-ties.

Nors tokia išvada gali atrodyti nerimta (juk argi darželinukų amžiaus vaikai nėra žinomi kaip labiausiai padūkę?), mokslininkai į tai žvelgia kiek kitaip. „Ankstyvas elgesys gali būti keičiamas, – rašoma tyrime. – Todėl jie yra pagrindinis ankstyvosios intervencijos taikinys.“

Kitaip tariant, jei toks elgesys pastebimas pakankamai anksti, galbūt vaikai per laiką gali išmokti būti atidesniais ir tai vėliau jiems gali padėti gyvenime.

Visgi, šie rezultatai yra koreliaciniai, t. y. neaišku ar viena savybė iš tiesų sukelia kitą. Ir, anot ekspertės, nedalyvavusios šiame tyrime, lieka neaišku, kodėl egzistuoja ryšys tarp neatidumo ir mažesnio atlyginimo.

Išsiblaškę vaikai

Kad sužinotų kokius reitingus mokytojai skyrė 2 850 darželinukų, gyvenantiems Kanadoje, tyrėjai ėmė duomenis iš Kvebeko darželinukų išilginio tyrimo. Beveik visi vaikai (96 proc.) buvo baltieji ir 5-6 metų amžiaus, kai reitingai buvo paimti 1985 metais.

Vaikai buvo įvertinti kaip neatidūs, jeigu jie atitiko šiuos kriterijus: jiems trūko susikaupimo, jie buvo lengvai išsiblaškę, „skraidė padebesiais“ ir jiems trūko atkaklumo.

Tuomet, po maždaug 30 metų, tyrėjai paėmė šių vaikų mokesčių deklaracijų duomenų vidurkį nuo 2013 iki 2015 metų. Patikrinę rezultatus pagal dalyvių intelekto koeficientą ir šeimų faktus (įtraukdami tokius faktorius kaip tėvų išsilavinimo lygis, metai, užimtumo būklė ir ar šeimos struktūra nepažeista), mokslininkai nustatė didelį algų skirtumą tarp nedėmesingų ir dėmesingų asmenų.

Vidutinis metinis vyrų atlyginimas buvo 27 500 USD, o moterų – 15 200 USD. Mokytojai vertino vaikus naudodamiesi slankiąja skale; už kiekvieną vaikų gautą 1 vienetu padidintą įvertinimą dėl nedėmesingumo, suaugę vyrai uždirbo maždaug 1 271 USD mažiau per metus, o moterys – 924 USD mažiau per metus.

Be to, darželinukų fizinės agresijos (mušimosi, patyčių, spardymosi ir kandžiojimosi) ir pasipriešinimo (nepaklusnumo, atsisakymo dalintis, kitų kaltinimo, neapdairumo, dirglumo) įvertinimai irgi buvo susiję su mažesnėmis pajamomis (apie 700 USD mažiau per metus), tačiau tik berniukams.

Iš kitos pusės, kaip atskleidė tyrėjai, darželinukai berniukai, kurie buvo labiau socialūs (elgesys, apimantis kivirčų stabdymą, kitų vaikų kvietimą prisijungti prie žaidimo ir padėjimą tiems, kurie susižeisdavo), užaugę uždirbdavo vidutiniškai 476 USD per metus daugiau, negu mažiau socialūs berniukai.

„Ryšys tarp elgesio vaikystėje ir uždarbio ateityje nestebina“, – tyrime rašė mokslininkai. „Vaikai, kurie mušasi su bendraamžiais, yra neatsargūs dirbdami, nesilaiko nurodymų ir neužbaigia užduočių, veikiausiai prasčiau mokysis mokykloje ir vėliau, kai suaugs, blogiau atliks užduotis darbo vietoje, o tai gali būti susiję su mažesnėmis pajamomis.“

Pašaliniai pastebėjimai

Bet visgi dar neprilipinkite taisykles laužančiam vaikui mažos algos etiketės. Šis tyrimas turi kelias stiprybes ir mažai silpnų vietų, teigė Jessica Agnew-Blais, Londono King koledžo Socialinės, genetinės ir raidos psichiatrijos centro medicinos tyrimų tarybos podoktorantūros tyrinėtoja, kuri nebuvo susijusi su šiuo tyrimu.

Svarbu žinoti, jog „šis ryšys tarp elgesio vaikystėje ir uždarbio suaugus gali būti pastebėtas gan anksti – dar darželyje“. Būtent todėl „tai galėtų padėti imtis geresnės išankstinės intervencijos“, – teigė Agnew-Blais.

Visgi, tyrimas palieka daugybę neatsakytų klausimų. Pavyzdžiui, „koks išsiblaškymo lygis reiškia, kad vaikas turėtų būti priskiriamas teigiamam, t. y. sulaukti įsikišimo?“ – samprotavo Agnew-Blais. „Ar bus kažkokių neigiamų padarinių, jei vaikas priskiriamas tiems, kuriems reikia papildomo palaikymo, pvz., gėda? <…> Tokie klausimai peržengia dabartinio tyrimo apimtis, bet būtų svarbūs, jei vaikai būtų atrinkti dėl šių problemų.“

Taip pat būtų naudinga žinoti konkrečią šio ryšio tarp išsiblaškymo ir mažesnių pajamų vėliau, priežastį, teigė ji. Pavyzdžiui, „Ar tai įvyksta per bendraamžių santykius? Ugdymo problemas? Prastą socialinę pagalbą? Blogesnę psichinę sveikatą užaugus?“ – klausė Agnew-Blais. „Tai savaime nėra šio tyrimo silpnybė, tačiau tai sritis, kurią reikėtų tirti ateityje.“

Ji pridūrė, kad kol kai kurios pagalbos programos – tokios kaip „Sure Start“ Jungtinėje Karalystėje ir „Heart Start“ JAV – rodo, kad ankstyva intervencija gali padėti vaikams tolimesniame gyvenime, visgi tokio tipo programos ne visada prieinamos.

„Gaila, tačiau tokio paties tipo programų finansavimas nutraukiamas daugelyje kitų šalių“, – teigė Agnew-Blais.

Tyrimas buvo publikuotas birželio 19 dieną „JAMA Psychiatry“ žurnale.

Skaityti straipsnį anglų kalba.

Vertė Raimonda Jonaitienė, inforama.lt

Leave a Reply