Aktualijos

Prieš referendumą Gvinėjoje padegti pastatai

Prieš sekmadienį numatytą prieštaringai vertinamą konstitucinį referendumą Gvinėjoje buvo užpultos kelios vyriausybinės įstaigos, mokyklos ir policijos nuovada, siekiant sunaikinti balsavimo medžiagą.

Balsavimas dėl naujos konstitucijos, kuris turėjo įvykti kovo 1 dieną, tačiau buvo atidėtas Gvinėjos lyderio Alphos Conde (Alfos Kondės), kritikų vertinamas kaip prezidento bandymas išplėsti savo valdžią.

Vyriausybė savo ruožtu tvirtina, kad balsavimas bus demokratinis.

Protestuotojai naktį iš penktadienio į šeštadienį užpuolė kelis pastatus ir sunaikino balsavimo medžiagą, naujienų agentūrai AFP sakė keli vietos pareigūnai.

Į policijos nuovadą centriniame Mamu regione nusitaikė užpuolikai, kurie „suplėšė (rinkėjų) sąrašus ir pagrobė dešimtis dėžių su rinkimų kortelėmis“, šeštadienį AFP sakė vienas pareigūnas.

Taip pat buvo padegtos dvi valstybinės mokyklos, kuriose turėjo būti įrengtos rinkimų apylinkės, sakė kitas vietos pareigūnas.

Be to, padegti keli kiti administraciniai pastatai šiaurinėje ir pietinėje šalies dalyse, pranešė šaltiniai.

Pasak liudininkų, opozicinės partijos FNDC rėmėjai šeštadienį šiaurinio Labės miesto gatvėse statė kelio užtvaras ir degino padangas.

Saugumo pajėgos buvo išsiųstos budėti prie visuomeninių pastatų, įskaitant ligoninę ir gubernatoriaus rezidenciją.

„Reikalai verda visoje šalyje“, – šeštadienį sakė vienas Vidaus reikalų ministerijos pareigūnas, kalbėdamas su anonimiškumo sąlyga.

Su administracijos ministru generolu Bourema Conde (Burema Konde) šeštadienį naujienų agentūrai AFP susisiekti nepavyko.

Praėjusį mėnesį prezidentas atidėjo referendumą iki šio sekmadienio, sulaukęs tarptautinės kritikos dėl milijonų į rinkėjų sąrašą įtrauktų pavardžių, kurių ten neturėjo būti.

Pareigūnai tvirtina, kad tos pavardės dabar jau yra ištrintos iš sąrašų, tačiau opozicijos abejonių tai neišsklaidė.

Vyriausybė teigia, kad siūloma konstitucija, be kita ko, kodifikuos lyčių lygybę šioje Vakarų Afrikos valstybėje, o referendumas yra demokratinė priemonė.

Tačiau kritikai tvirtina, kad pasinaudodamas naująja konstitucija A. Conde siekia trečios kadencijos, kad galėtų apeiti dviejų prezidento kadencijų limitą.

Nuo spalio Gvinėjos gyventojai dalyvavo masiniuose protestuose, nukreiptuose prieš trečios A. Conde kadencijos galimybę. Per juos kartais prasiverždavo smurtas, 

Remiantis AFP duomenimis, iki šiol neramumų metu žuvo mažiausiai 31 protestuotojas ir vienas saugumo pareigūnas.

Balsavimas rengiamas tvyrant nerimui dėl plintančio koronaviruso. Gvinėjoje iki šiol patvirtinti du užsikrėtimo atvejai.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

Naujienų agentūros BNS informacija

„Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

Leave a Reply