Aktualijos

Naujasis Irako premjeras paleido protestuotojus, paaukštino gerbiamą generolą

Irako teismų taryba sekmadienį nurodė teismams paleisti antivyriausybinius protestuotojus, vykdydama vieną pirmųjų neseniai inauguruoto premjero sprendimų, o dešimtims demonstrantų deginant padangas per atsinaujinusius protestus prieš šalies vadovybę.

Premjeras Mustafa Kadhemi (Mustafa Kazemis) taip pat paaukštino gerbiamą irakiečių generolą Abdul Wahabą al Saadi (Abdul Vahabą Saadį), suvaidinusį svarbų vaidmenį karinėje kampanijoje prieš „Islamo valstybę“ (IS). Jis nuo šiol vadovaus elitinei Kovos su terorizmu tarnybai. Ankstesnis premjeras Adelis Abdel Mahdi (Adelis Abdel Mahdis) dėl neaiškių priežasčių buvo pažeminęs šį generolą ir tai spalio mėnesį išprovokavo pasipiktinimą bei protestus Irako šiaurėje ir Bagdade.

Aukščiausioji teismų taryba paskelbė nurodžiusi paleisti protestuotojus, sulaikytus nuo tų demonstracijų pradžios.

Šeštadienį vakare po pirmojo savo vyriausybės posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje M. Kadhemi sakė, kad demonstrantai turėtų būti ginami ir kad visi protestuotojai, išskyrus dalyvavusius smurtiniuose veiksmuose, turėtų būti paleisti.

Protestai Bagdade ir kitose šalies vietose kilo spalio 1-ąją. Žmonės išėjo į gatves protestuoti prieš vyriausybės korupciją, nedarbą, prastas viešąsias paslaugas. Žmogaus teisių gynimo grupės praneša, kad per tris mėnesius nuo protestus vaikiusių Irako saugumo pajėgų veiksmų žuvo mažiausiai 600 žmonių.

Kilus koronaviruso pandemijai demonstracijos nuslopo, bet dešimtys protestuotojų vis dar stovyklauja Bagdado Tahriro (Išsivadavimo) aikštėje. 

Sekmadienį protestuotojai, kurių neįtikino nuo ketvirtadienio dirbančio premjero sprendimai, grįžo į sostinės gatves ir degino padangas ant svarbaus tilto, vedančio į itin saugomą Žaliąją zoną, kur įsikūrusi Irako vyriausybė.

Protestuotojai sakė, kad atmeta M. Kadhemi ir visus politinio isteblišmento kandidatus, ir susirinko netoli Džumhurijos tilto, kuris yra uždarytas nuo praėjusių metų.

Redaktorė Miglė Giri

Naujienų agentūros BNS informacija

„Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

Leave a Reply