Aktualijos

Gyventojai stebėjo keistą reiškinį danguje

Daugybė žmonių spėjo pastebėti keistą reiškinį danguje. Jie matė daug, net keliasdešimt švieselių, kurios iš pirmo žvilgsnio atrodė panašios į žvaigždes, nusidriekusias per visą padangę. Tačiau geriau įsižiūrėjus, buvo galima pastebėti, jog jos juda ir šiek tiek žybsi.

„SpaceX“ satelitai

Internautai iš karto suskubo spėlioti kas tai galėtų būti. Kai kurie net juokavo, jog galbūt Žemėje pagaliau pasirodė ateiviai.

Tiesa kiek paprastesnė, nes tai – tiesiog Elon Musk palydovai. „SpaceX“ kompanijos paleisti įrenginiai, skirti „Starlink“ tinklui. Tai – naujos kartos 5G ryšio projektas.

Pradžioje buvo planuota, kad galiausiai į orbitą bus išleista ~12 000 satelitų, kurie turėtų užtikrinti sklandų belaidžio interneto veikimą. Tačiau praėjusių metų spalį buvo atskleista, jog Elon Musk nori prie planuotų 12 000 palydovų pridėti dar 30 000.

Vos buvo paleisti pirmieji palydovai (tai įvyko dar praėjusiais metais), daug kas nustebo kokie plika akimi lengvai pastebimi ir smarkiai atspindintys saulės šviesą jie yra. Šitaip ne tik padidėjo pranešimų apie įtartinus NSO, bet ir buvo trukdoma normaliems astronominiams stebėjimams.

Elon Musk

Kaip teigia pats Elon Musk, jis jau kurį laiką dirba su astronomais, siekdamas kuo labiau sumažinti palydovų įtaką mokslui. Tuo tarpu kai kurie mokslininkai ir bendruomenės iš skirtingų šalių nepailsta ne tik kritikuoti Elon Musk, bet ir rašyti įvairias peticijas, ragindami sustabdyti 5G ryšio palydovų siuntimą į orbitą. Žmonės ne tik nerimauja dėl įtakos astronomijos mokslui, bet ir dėl daugybės satelitų galimo poveikio žmonėms bei gyvūnams ar atsirasiančių papildomų kosminių šiukšlių.

Tiesa, nepaisant to, jog daugybė astronomų išreiškė savo nerimą ir nepritarimą bei raginimą pirma išspręsti visas su šiais įrenginiais susijusias problemas, Elon Musk valdoma „SpaceX“ bendrovė ir toliau periodiškai į orbitą išleidžia po keliasdešimt papildomų satelitų, kuriuos ir spėjo šią naktį užfiksuoti daug gyventojų Lietuvoje.

Elon Musk, siekdamas palydovus padaryti ne tokius atsispindinčius, kai kurias jų dalis pradėjo dažyti juodai. Tačiau astronomai teigia, jog tai nepagelbėjo ir įrenginiai vis tiek pernelyg reflektyvūs. Todėl „SpaceX“ vadovas žada dar vieną išeitį – specialius, nuo saulės apsaugančius skydus.

Autorė – redaktorė Raimonda Jonaitienė

1 reply »

Leave a Reply