Medicina

Evoliucijos posūkis: mažėja žmonių smegenys

Nenoriu jūsų gąsdinti, tačiau žmogaus smegenų dydis po truputį mažėja. Ir net ne dėl to, kad per daug spoksome į televizorius ar sėdime socialiniuose tinkluose. Ne, šis sumažėjimas prasidėjo prieš dešimtis tūkstančių metų.

Tai vieša paslaptis antropologų tarpe: remiantis kaukolių matavimais, per pastaruosius 40 tūkstančių metų vidutinis Homo sapiens smegenų tūris sumažėjo maždaug 10 proc. Toks sumažėjimas rodo naują tendenciją, sekančią po milijonus metų tukusio galvos smegenų tūrio augimo. […]

Šaltinis: http://blogs.discovermagazine.com/crux

Devintojo dešimtmečio pabaigoje pastebėjus šią tendenciją, mokslininkai pasiūlė keletą galimų paaiškinimų. […] Kai kurie atkreipia dėmėsį į tai, kad smegenų „išlaikymas“ kainuoja daug energijos. Nors šiuolaikinės žmogaus smegenys sudaro tik 2 proc. kūno svorio, jos suvartoja beveik ketvirtadalį mūsų energijos. Todėl, kaip sako kai kurie mokslininkai, žmonėms genetiškai „apsimokėjo“ išrasti būdų, kaip saugoti informaciją „išorėje“ – piešiniuose ant urvų sienų, raštuose, skaitmeninėse medijose – ir taip atsikratyti pernalyg „brangios“ semegenų masės.

Tačiau galbūt labiausiai įtikina hipotezė, kad Homo sapiens patyrė savęs prijaukinimo efektą, panašų į tą kurį patiria prijaukinami žvėrys. Avys, šunys ir kiti naminiai gyvūnai skiriasi nuo savo laukinių protėvių daugeliu fizinių ir elgesio bruožų. Jie yra romesni, ne tokie baukštūs, linkę ilgai išlaikyti jauniklišką išvaizdą ir – turintys mažesnes smegenis. […]

Savęs prijaukinimo efektas – arba tai, ką antropologas Brianas Hare pavadino „draugiškiausiųjų išlikimu“ – aiškina […], kad Akmens amžiaus ir vėlesnėse visuomenėse daugiau šansų išgyventi turėjo ramesni, bendradarbiauti linkę, o ne kovingi, perdėm agresyvūs individai. […] Laikui bėgant „draugiškiausiųjų išlikimas“ lėmė, kad žmonės pamažu įgijo mažesnius kūnus, taigi ir mažesnes smegenis.

Taigi, net mažėjant individo kaukolės dydžiui, o – galbūt santykinai ir protui – augo žmonių bendradarbiavimas bei iš jo kylanti bendruomeninė išmintis. Keletas bendraujančių smegenėlių tikrai gali nukonkuruoti vienišą didelę makaulę.

Skaityti visą straipsnį (anglų k.)

Vertė y-news.lt

Leave a Reply