Grožis ir sveikata

Mokslininkai pataria: treniruokite savo hipokampą

Giliai jūsų smegenyse glūdi jūrų arkliuko dydžio hipokampas, dar žinomas amino rago pavadinimu. Jo dvi susisiejančios dalys, palyginti su likusiomis smegenimis, yra nedidelės, tačiau jos yra itin svarbios mūsų gebėjimui pažinti aplinką.

Šaltinis: realclearscience.com

Daugybė tyrimų atskleidė hipokampo vaidmenį reguliuojant impulsus ir savikontrolę, laiko, vietų atmintį bei susijusias emocijas, taip pat erdvinę atmintį ir orientavimąsi erdvėje.  Be to, hipokampas yra ypač plastiškas. Jis kinta visą žmogaus gyvenimą, priklausomai nuo tokių veiksnių kaip aplinkos dirgikliai, pažeidimai, mokymasis ir tiesiog hipokampo naudojimas.

Štai kodėl Véronique‘a Bohbot, McGill universiteto psichiatrijos katedros docentė, jaučiasi šiek tiek sunerimusi, matydama stiprėjantį žmonių polinkį nenaudoti savo hipokampų. Kaip Bohbot sakė duodama interviu žurnalisto M.R. O’Connoro, naujai knygai „Kelio beieškant: žmonių pasaulio suvokimo mokslas ir paslaptis“ (angl.: Wayfinding: The Science and Mystery of How Humans Navigate the World ): „sėslus, rutininis ir nuo technologijų priklausomas šiuolaikinio žmogaus gyvenimas keičia tai, kaip vaikai ir suaugusieji naudoja savo smegenis“.

„Gali būti, kad dar niekuomet mums nereikėdavo gyventi įjungus autopilotą“, – sakė V. Bohbot. „Darbas toje pačioje vietoje bei įprasta gyvenimo rutina [mūsų rūšiai] yra naujas dalykas. Tik nuo Pramonės revoliucijos žmonės masiškai ėmėsi įpročius formuojančio mokymosi. Šių visuomenės pokyčių poveikį dar labiau blogina chroniškas stresas, negydoma depresija, nemiga ir piktnaudžiavimas alkoholiu – visi šie veiksniai gali labai sumažinti hipokampo dydį“. Iš tikrųjų, palyginti su kitomis smegenų dalimis, hipokampas yra ypatingai linkęs į atrofiją.

Vis dėlto, nepulkite jaudintis – tyrimais nustatyta daugybė būdų, kaip išsaugoti savo hipokampą ir net jį auginti. Tam gali praversti erdvinę navigaciją lavinantys vaizdo žaidimai, pastovus fizinis aktyvumas ir, atrodo, reguliari meditacija. Net ir tokie paprasti dalykai kaip aplinkos tyrinėjimas, savaitgalio kelionės į nematytas vietas ir naujų veiklų įtraukimas į kasdienį gyvenimą gali suteikti jūsų hipokampui pranašumą. Ir, be abejo, geras miegas taip pat daro stebuklus.

Skaityti visą tekstą (anglų k.)

Vertė: www.y-news.lt

Leave a Reply