Aktualijos

Saudo Arabija trigubina PVM ir stabdo pragyvenimo išlaidų kompensavimą gyventojams

Saudo Arabija pirmadienį pristatė planus tris kartus padidinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) ir sustabdyti mėnesines pragyvenimo išlaidų kompensavimui skirtas išmokas piliečiams, įgyvendindama griežto taupymo priemones ekonomikos nuosmukio metu,sukelto rekordiškai žemų naftos kainų ir koronaviruso.

Priemonės, kurios, pasak valstybinės žiniasklaidos, leis surinkti į valstybės iždą dar 100 milijardų rijalų (26,6 mlrd. JAV dolerių), paskelbtos vyriausybei įgyvendinant nepaprastosios padėties planus, siekiant sumažinti išlaidas, kad valstybė galėtų įveikti dvigubą ekonominį smūgį.

Visgi taupymo programa gali sukelti visuomenės nepasitenkinimą dėl jau dabar didelių pragyvenimo išlaidų ir paskatinti atidžiau įvertinti kelis milijardinės vertės valstybės projektus, įskaitant siūlomą Anglijos futbolo klubo „Newcastle United“ įsigijimą.

„Buvo nuspręsta, kad pragyvenimo išmokos bus sustabdytos nuo 2020 metų birželio mėnesio, o nuo liepos 1 dienos PVM bus padidintas nuo 5 iki 15 procentų“, – teigiama oficialiame finansų ministro Mohammedo Al-Jadaano (Mohamedo Džadano) pranešime.

Pasak ministro, būtina imtis priemonių siekiant sustiprinti valstybės finansus „staigiai sumažėjus“ pajamoms iš naftos, nes koronaviruso pandemija pakirto pasaulinę naftos paklausą.

Vyriausybė taip pat „atšaukė, pratęsė ar atidėjo“ išlaidas kai kurioms vyriausybinėms agentūroms ir sumažino išlaidas projektams, pristatytiems įgyvendinant ambicingą „reformų programą „Vizija 2030“, skirtą diversifikuoti nuo naftos priklausomą ekonomiką, pridūrė ministras.

Praėjusį savaitę M. Al-Jadaanas perspėjo apie „skausmingus“ ir „drastiškus“ žingsnius, reikalingus kovojant su dviguba krize.

Kovodama su koronaviruso plitimu Saudo Arabija – didžiausia naftos eksportuotoja bei didžiausia arabų pasaulio ekonomika – uždarė kino teatrus ir restoranus, sustabdė skrydžius ir umra piligrimines keliones.

Saudo Arabija, kaip ir kitos Persijos įlankos valstybės, 2018 metais įvedė 5 proc. mokestį prekėms ir paslaugoms, kad surinktų papildomų pajamų.

Siekdama sušvelninti augančių išlaidų poveikį, valstybė pradėjo mokėti piliečiams pragyvenimo išmokas.

Visgi vargu ar šios taupymo priemonės padės panaikinti didžiulį biudžeto deficitą, kuris, pasak investicinės bendrovės „Jadwa Investment“, šiemet išaugs iki rekordinės 112 mlrd. JAV dolerių sumos.

Naujienų agentūros BNS informacija

„Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

Leave a Reply