Aktualijos

Naftos objektų blokada Libijoje padeda OPEC įgyvendinti gavybos mažinimo tikslus

Libijai beveik visiškai atsitraukus iš pasaulinės naftos rinkos, Naftą eksportuojančių valstybių organizacijai (OPEC) atsirado galimybė pasiekti savo gavybos mažinimo tikslus, teigia analitikai.

Visgi dramatiškas OPEC gavybos sumažėjimas nepadidino naftos kainų, nes dėl koronaviruso protrūkio labai sumažėjo naftos paklausa Kinijoje.

Libijos naftos gavyba pradėjo mažėti nuo sausio 18 dienos, kai Libijos rytus kontroliuojančios maršalo Khalifos Haftaro (Chalifos Haftaro) Libijos nacionalinės armijos (LNA) pajėgos pradėjo blokuoti naftos infrastruktūros objektus šalies rytuose ir pietryčiuose, įskaitant eksporto terminalus, telkinius ir naftotiekius.

Nafta yra pagrindinis šios Šiaurės Afrikos šalies pajamų šaltinis.

Blokada, prasidėjusi tarptautinio aukščiausiojo lygio susitikimo, skirto pasiekti taiką Libijoje, išvakarėse, įvyko, kai Turkija pasiuntė kariuomenę paremti Fayezo al Sarrajo (Fajezo Saradžo), kuris yra Kh. Haftaro konkurentas ir Jungtinių Tautų (JT) pripažintos Tripolio vyriausybės vadovas.

Vis dėlto JT pirmadienį pranešė, kad Libijoje kariaujančios pusės pasiūlė paliaubų susitarimo projektą.

Poveikis naftos gavybai

Libijos nacionalinės naftos korporacijos (NOC) duomenimis, Libija per parą išgauna apie 120 tūkst. barelių naftos.

Vis dėlto NOC ir OPEC pažymėjo, kad prieš blokadą buvo išgaunama maždaug 10 kartų daugiau naftos – apytiksliai 1,2 mln. barelių per parą, o tai sudarė apie 4 proc. visos kartelio produkcijos ir 1 proc. viso pasaulio tiekimo.

„Atsižvelgiant į geografinį artumą, tradiciniai Libijos naftos pirkėjai yra Ispanija, Italija, Prancūzija ir Vokietija, o dalis naftos siunčiama į Kiniją ir Pietų Korėją, atsižvelgiant į faktinę naftos kainą“, – pažymėjo naftos brokerių įmonės PVM analitikas Tamas Varga.

Kainų kritimas

Nors NOC apskaičiavo, kad sumažėjusi Libijos produkcija šaliai atsieis daugiau nei 1,85 mlrd. JAV dolerių, poveikis pasaulinėms kainoms bus minimalus ir nedaug prisidės prie didelių nuostolių, kuriuos sukėlė koronaviruso protrūkis, apribojimo.

Lyginamieji naftos indeksai – JAV „West Texas Intermediate“ (WTI) ir Europos „Brent“ – pirmadienį smuko beveik 5 proc., nerimaujant dėl galimos pandemijos, galinčios sumažinti pasaulinę naftos paklausą.

Visgi Libijos krizė nepanaikino pasaulinės naftos pertekliaus, kurį paskatino gausus JAV tiekimas ir silpna paklausa.

„Libija prarado apie 1 mln. barelių per parą produkcijos ir kasdien patiria didelius finansinius nuostolius“, – teigė T. Varga.

„Visgi tai nėra esminis naftos rinkos rūpestis, kadangi dėmesys sutelktas į koronaviruso padarinius“, – pridūrė analitikas.

Padariniai OPEC 

Libijos laikinas pasitraukimas iš naftos rinkos vis dar vertinamas kaip pranašumas OPEC, nes tai padeda karteliui pasiekti gamybos apimčių mažinimus, dėl kurio susitarta su pagrindine ne kartelio nare Rusija. 

„Nors Libija yra pašalinta iš OPEC+ susitarimo dėl naftos gavybos sumažinto, dabartinė krizė iš tiesų palengvina grupės užduotį sumažinti tiekimą koronaviruso protrūkio akivaizdoje“, – pažymėjo LCG prekybos grupės tyrimų vadovas Jasperas Lawleris (Džasperas Loleris).

OPEC šį mėnesį dėl viruso protrūkio beveik penktadaliu sumažino pasaulinės naftos paklausos prognozę šiems metams.

Gruodį OPEC ir jos sąjungininkės pratęsė galiojantį susitarimą apriboti naftos gavybą, kad padidintų kainas.

„OPEC užduotis bus dar sudėtingesnė, kai Libija <…> kažkada ateityje vėl padidins savo gavybą“, – pažymėjo T. Varga.

Leave a Reply