Aktualijos

Patyliukais įsigalioję pakeitimai paliks mamas be išmokų

Visą atnaujintą informaciją su patarimais ir paaiškinimais rasite naujame straipsnyje (paspauskite nuorodą)

Patyliukais, be jokio išankstinio perspėjimo ar pereinamojo laikotarpio, skubos tvarka jau nuo spalio 30 dienos įsigaliojo Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 16 straipsnio 3 dalies pakeitimai, kurie sukėlė sumaištį ir baimę tarp nėščių moterų, ketinusių išeiti į užsitarnautas atostogas nuo spalio 30 dienos ar vėliau.

Kiti pakeitimai įsigalios vėliau, nuo 2020 metų sausio 1 dienos.

Turi reikiamą kiekį stažo, bet viso nėštumo metu sėdėjai Užimtumo tarnyboje? Išmokų negausi.

Kaip teigia ne viena šiomis dienomis į dekretą turėjusi išeiti moteris, staiga ramus nėštumo pabaigos laukimas pakrypo visai kita linkme. Seniau, jei moteris per 24 mėn. buvo išdirbusi 12 mėn., jai priklausė visos išmokos, net jei ir nedirbo visą nėštumą. Be to, buvo priskaičiuojamas ir stažas, kuris kaupdavosi gaunant bedarbio pašalpą iš Užimtumo tarnybos. Tačiau nuo spalio 30 dienos, skubos tvarka, buvo priimti įstatymo pakeitimai, kurie tokias visą nėštumą nedirbusias, bet reikiamą stažą turinčias mamas, regis, paliks be cento.

Dar keisčiau – išmokas gaus visos tos mamos, kurios nėštumo laikotarpiu irgi prabuvo Užimtumo tarnyboje, tačiau nors vieną dieną buvo įsidarbinusios. Pasirodo, tik tiek tereikia, jog būtų apeita naujoji pataisa. Tačiau ką daryti moterims, kurios apie tai nežinojo arba dėl sveikatos būklės negalėjo dirbti?

„Sodra“ neperspėjo nėščiųjų, tarp darbuotojų vis dar vyrauja chaosas

Besiskundžiančios susidariusia padėtimi moterys prasitarė ir apie tai, jog iki pat paskutinės minutės jas visas „Sodros“ darbuotojai tikino, jog gaus išmokas. Ir iš tiesų – seniau tikrai pakako turėti 12 mėn. stažą per 24 metus, kad būtų galima gauti išmokas. Tačiau vos atėjo spalio 30 d., visi pažadai pranyko, moterų prašymai gauti nėštumo ir gimdymo atostogas pakibo ore, o nėščiosioms beliko tik nervintis ir iš nevilties ieškoti informacijos internete bei šimtą kartų skambinti į „Sodrą“. Panašu, kad apie pakeitimus nebuvo deramai informuotos ne tik nėščiosios, bet ir patys „Sodros“ darbuotojai, kurie dabar nuolat kartoja, jog aiškinasi kaip turėtų taikyti naujuosius pakeitimus.

Pakeitimai prieštarauja likusioms įstatymo dalims?

Siūlome peržvelgti skubos tvarka įsigaliojusį straipsnio trečią dalį:

https://e-seimas.lrs.lt/ informacija

Ar jums neatrodo, jog pakeitimas prieštarauja logikai? Likęs įstatymas nepakito, jame ir toliau rašoma apie 12 mėn. stažo per 24 mėn., tačiau staiga įtraukti pakeitimai vis tiek reikalauja kažkiek dirbti nėštumo metu. Pavyzdžiui, viena į šią situaciją patekusi moteris be pertraukos išdirbo 17 metų, bet visą nėštumą buvo Užimtumo tarnyboje. Prieš pat dekretą ji išėjo iš Užimtumo tarnybos ir susiruošė parašyti prašymą dėl nėštumo ir gimdymo atostogų. Tačiau po pakeitimų jai kartojama, jog jokios išmokos negaus. Ar tai logiška, ar visgi prasilenkia su bet kokia logika ir žmogiškumu?

Už pakeitimus balsavo visi dalyvavę seimūnai

Už pakeitimus balsavo 101 Seimo nariai. Nebuvo nė vieno, kuris prieštaravo ar susilaikė. Kyla klausimas ar jie tikrai suprato už ką balsavo?..

Visi balsavusieji UŽ:

Vida Ačienė
Mantas Adomėnas
Virgilijus Alekna
Vilija Aleknaitė Abramikienė
Aušrinė Armonaitė
Audronius Ažubalis
Kęstutis Bacvinka
Linas Balsys
Rima Baškienė
Juozas Baublys
Antanas Baura
Juozas Bernatonis
Rasa Budbergytė
Valentinas Bukauskas
Guoda Burokienė
Algirdas Butkevičius
Petras Čimbaras
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Rimantas Jonas Dagys
Algimantas Dumbrava
Aurimas Gaidžiūnas
Dainius Gaižauskas
Aistė Gedvilienė
Eugenijus Gentvilas
Simonas Gentvilas
Arūnas Gumuliauskas
Irena Haase
Juozas Imbrasas
Audronė Jankuvienė
Jonas Jarutis
Zbignev Jedinskij
Liudas Jonaitis
Eugenijus Jovaiša
Sergejus Jovaiša
Vytautas Juozapaitis
Ričardas Juška
Vytautas Kamblevičius
Darius Kaminskas
Ramūnas Karbauskis
Laurynas Kasčiūnas
Dainius Kepenis
Vytautas Kernagis
Gintautas Kindurys
Gediminas Kirkilas
Vanda Kravčionok
Dainius Kreivys
Asta Kubilienė
Andrius Kupčinskas
Paulė Kuzmickienė
Jonas Liesys
Michal Mackevič
Mykolas Majauskas
Kęstutis Masiulis
Bronislovas Matelis
Laimutė Matkevičienė
Alfredas Stasys Nausėda
Andrius Navickas
Arvydas Nekrošius
Petras Nevulis
Aušrinė Norkienė
Česlav Olševski
Aušra Papirtienė
Rasa Petrauskienė
Virgilijus Poderys
Raminta Popovienė
Viktoras Pranckietis
Mindaugas Puidokas
Edmundas Pupinis
Naglis Puteikis
Vytautas Rastenis
Jurgis Razma
Juozas Rimkus
Viktoras Rinkevičius
Irina Rozova
Algimantas Salamakinas
Paulius Saudargas
Gintarė Skaistė
Kęstutis Smirnovas
Lauras Stacevičius
Andriejus Stančikas
Levutė Staniuvienė
Kazys Starkevičius
Algis Strelčiūnas
Dovilė Šakalienė
Rimantė Šalaševičiūtė
Robertas Šarknickas
Stasys Šedbaras
Audrys Šimas
Ingrida Šimonytė
Leonard Talmont
Tomas Tomilinas
Stasys Tumėnas
Gintaras Vaičekauskas
Petras Valiūnas
Egidijus Vareikis
Jonas Varkalys
Gediminas Vasiliauskas
Aurelijus Veryga
Virginija Vingrienė
Antanas Vinkus
Remigijus Žemaitaitis

Moterys vis dar nežinioje

Kol kas vis dar iki galo nepatvirtinta kaip bus taikomi naujieji pakeitimai, tačiau nėščias moteris „Sodra“ nuteikė pesimistiškai. Kaip forumuose rašo dabar nežinioje galutinio sprendimo laukiančios moterys, skaudžiausia – ta visiška tyla iki paskutinės sekundės. Juk būtų galėjusios kažkur įsidarbinti vos dienai arba kitaip susiplanuoti ateitį, jei būtų žinojusios, jog jas šitaip skaudžiai nuskriaus valstybė.

Paradoksalu, jog valstybėje, kurioje nuolat kalbama apie skatinimą gimdyti vaikus ir kurti šeimas, pati valstybė dar labiau smaugia mamas. Visgi tikimės, jog šių pakeitimų paviešinimas atneš nemažą sujudimą ir jie bus panaikinti lygiai taip pat skubiai, kaip ir buvo priimti.

Parengė: Raimonda Jonaitienė, Inforama.lt

23 replies »

  • Teisingas poziuris.Gal mamoms,kurios sugeba metus nedirbti,o tik reikalauti pasalou poziuri reiktu keisti. Nori gauti – tai reikia ir duoti.

   • O jūs suvokiate,kad buna įvairių situacijų,kaip ta mama,kuri pradirbo net 17 metu,išėjo iš darbo,kad kazka kita pradėti,o eme ir pastojo tuo metu beieškant darbo ir stovint darbo birzoje?labai daug norinčių įdarbinti besilaukiancia moteri?galvojate taip lengva tokiu momentu rasti darbą?gal zmogus pirma karta pasinaudojo bedarbio statusu visa gyvenima ares ir mokėjęs mokescius…buna visokiu situaciju,o ir siaip darbo birza nelaiko metus,pasidomekite

   • O jus isivaizduokite, baladzio menesi turejau nesivystanti nestuma, buvau operuota. Aciu Dievuliui kad atsiunte dar viena dziaugsmeli labai greit, bet nestumas irgi komplikuotas, gulimas rezimas ir t. t, tai kur jusu komentaro logika? Man eiti ir dirbti kaj negaliu? Ka daryti tokioms mamoms kaip as? Mes gimdome vaikus ne tam kad gautume kazkokias ismokas, musu valstybe ir taip mamas skriaudzia, o jus dar cia savo briedus kalbat. Atidirbau saziningai 10 metu ir dabar dar atima tuos kelis grasius. Kas cia per valstybe

 1. Pas mus Lietuvoj tikrai viskas daroma pagal kazkokius slaptus nurodymus taip, kad jaunos seimos paliktu Lietuva ir isvyktu is salies…Genocidas…😣😣😣

   • Nu bet mes patys išsirenkam tokius. Bet iš kitos pusės normalus, protingi žmonės neina į tą sirsaline. O balsuojant nėra iš ko rinktis. O jei ir patenka koks gerietis, tai ką jis vienas padarys, prieš krūvą juokdariu.

 2. Tai jug pedalai besmegeniai seime sedi.zm[nes nezinojo kokius degradus renka.reikia daryti prieslaikinius rinkimus.seima reiiktu pisti naxui🖕🖕🖕🖕

 3. Bet už tad nupirksim 5 sraigtasparnius. Susidaro įspūdis, kad Lietuvos valdžiai žmonės nereikalingi. Nei dabartiniai nei būsimi.

 4. Manęs tai nestebina. Dar viena istorija iš tūkstančių panašių. Lietuvos Seimas pasižymi „darbštumu^ bet ne įstatymų kokybe. Per kadenciją Seimas sugeba priimti iki 1500 įstatymų. Tokį įstatymų kepimo tempą galima pasiekti, kai dirbama maksimaliai sutrumpinant įstatymo priėmimo procedūras, tai yra priimami įstatymai ypatingos skubos tvarka, buldozerio principu, kuo mažiau veliantis į diskusijas su opozicija ir, juo labiau, su visuomene .Bet labiausiai glumina mada, kad stengiamasi maksimaliai trumpinti įstatymo įsigalėjimo laiką, nepaliekant visuomenei, verslui ir net Valdžios institucijoms tinkamai pasiruošti įstatymo vykdymui. Tai rodo, kad demokratija Lietuvoje vis dar silpna, į įstatymų priėmimo procesą, įstatymų projektų svarstymą visuomenė įtraukiama minimaliai, tik dėl varnelės įstatymo pateikimo dokumente, kad suderinta su socialiniais partneriais.
  Deja, demokratijos šalyje yra lygiai tiek, kiek visuomenė dėl jos kovoja. Ir tai turi būti nuolatinis procesas, nes neįmanoma demokratijos iškovoti ateinančioms kartoms.

 5. Smaugia??? Nė viena valstybė neturi 2 metų APMOKAMŲ atostogų, o Lietuva TURI, bet vis vien rėkia…duokite dar…mes badaujame!

 6. Man viskas logiska! Tai jeigu visa nestuma nedirbai,kodel turi gauti ismoka net ir minimalia,kai kitos tuo tarpu uz minimalu atlygi dirbo. Baikit zysti ir bent kiek padirbkit,o ne ismoku prasykit. Nestumas ne 1 men trunka,niekas netrugde bent kiek pastangu ideti del didesnes ismokos,o ne skaiciuoti dienas,kada dekretas,gauti grasius ir varyt kaip blogai LT vaikus auginti. Tokiu sakygu niekur nera.

 7. Buvau šiandien Sodroje, tai sakė nėra jokių pakeitimų, parodžiau straipsnį, tai juokėsi, sakė gerai prikūrė 😄

  • Tai matyt šnekėjot su nieko nežinančia darbuotoja. Ne viena moteris rašė sodrai ir gavo RAŠTIŠKĄ patvirtinimą apie tai, kad nuo spalio 30 privaloma būti išdirbus nors vieną dieną būnant nėščiai. Jei nedirbai – nesvarbu, kad turi reikiamą stažą, vis tiek negausi dekreto pinigų. Kitos moterys jau kreipėsi į tv3, į seimą, ministeriją ir tikisi, kad šitas reikalas bus greit papurtytas. Aš, deja, jau nusiteikusi pesimistiškai… Ne pirmas kartais, kai valstybėje daro bet ką ir bet kaip.

 8. Jeigu čia teisybė, tai tiesiog tiek pasakysiu mes Lietuvos piliečiai, išsirinkome gera prezidenta….jeigu jisai tokius pakeitimus pasirašė.

 9. Tokių pakeitimų nebūtų, jei nebūtų tuo piktybiškai naudojamasi. Visi ieško būdų kaip gudriau apeiti sistemą, gauti daugiau iš jos pinigų, nu bet jei mokeščių nemokat, iš kur tie pinigai atsiras? Iš oro?

 10. Geriau atimkit pinigus iš tų kurios prisidaro vaikų vien tam, kad iš jų gyventų ir nė vieną dieną per gyvenimą nėra dirbusios. Dabar didžiausia neteisybė nes vaikučiai, kurie gimsta santuokoje gauna ženkliai mažesnes išmokas. Valstybė nepalaiko šeimų!!! Todėl Lietuva skursta , alhogolizmas didėja.

 11. Įdomu, ar šis pakeitimas neprieštarauka Konstitucijai? Jau vienas panašus atvejis buvo, kai Sodra nenorėjo mokėti išmokų savarankiškai dirbančioms ir nutraukusioms individualią veiklą (rėmėsi darbo kodeksu), o kai viena kreipėsi į Konstitucinį teismą, buvo išaiškinta, kad toks Sodros sprendimas prieštarauja Konstitucijai.

Leave a Reply